Halušky s brynzou a slaninkou
Bez lepku Bez vajec Bez sóji
Ingredience
Na těsto
Na dokončení
Bezlepkové ingredience Adveni obsažené v receptu
Pracovní postup
Teď si uděláme krátký výlet k našim východním sousedům. Halušky jsou totiž národním pokrmem Slováků. Údajně je tam v 17. století přinesli Valaši z Rumunska. Připravují se z bramborového těsta, které se do vroucí osolené vody protlačuje přes speciální cedník. Dnes se tento pokrm těší velké oblibě i u nás v Čechách, zejména na Valašsku. Asi nejrozšířenější recept na halušky je ten s brynzou a slaninou. Brynza (v rumunštině označení pro tvaroh) je měkký sýr vyráběný nejčastěji z ovčího mléka, které mu dodává specifickou chuť a vůni. Je typický pro Slovensko, ale také Polsko, Rumunsko a Ukrajinu. Původně se jednalo opravdu o ovčí tvaroh, až později Slováci změnili způsob výroby tak, že sýr prosolili a rozemleli. Vznikla tak brynza, jak ji známe a milujeme dnes. Pokud Vás halušky zaujaly, určitě vyzkoušejte také variantu se zelím.
Z výše uvedených ingrediencí připravíme 4 porce.
Směs na bezlepkové bramborové knedlíky raz dva smícháme s vodou. Důkladně promícháme. Těsto necháme na kuchyňské lince 15 minut odpočinout. Jeho konzistence bude taková, že když nakloníme mísu, bude jen pomalu stékat.
Dáme vařit vodu, do které přidáme špetku soli.
Přes „haluškové síto“ těsto postupně protlačujeme do hrnce s vroucí osolenou vodou. Pracujeme svižně, halušky jsou uvařené velmi rychle, poznáme to tak, že vyplavou na povrch.
Pokud nemáme haluškové síto či cedník, můžeme použít prkénko, to nakloníme nad vroucí vodu a odkrajujeme menší kousky těsta. Po každém odkrojení nejlépe sjedeme nožem až do vody, těsto se tak nebude na nůž lepit.
Uvařené halušky scedíme.
V rendlíku zahřejeme smetanu a vmícháme do ní brynzu.
Slaninu nakrájíme na kostičky a na pánvi ji orestujeme.
Cibule nakrájíme a orestujeme dozlatova.
Halušky promícháme s brynzou.
Podáváme posypané opraženou slaninou a orestovanou cibulkou.