Strapačky se zelím
Bez lepku Bez mléka Bez vajec Bez sóji
Ingredience
Na těsto
Na dokončení
Bezlepkové ingredience Adveni obsažené v receptu
Pracovní postup
Jak již víme z receptu na halušky tento pokrm sem údajně přinesli v 17. století Valaši z Rumunska. Nejrozšířenější je varianta s brynzou a slaninou. Velmi známá je i varianta se zelím, která má svůj speciální název – strapačky. Kysané zelí je neodmyslitelnou součástí naší národní kuchyně. Pro naše předky to byl důležitý zdroj vitamínů a probiotik v zimních měsících, kdy nebylo možné pěstovat zeleninu. Ale zdravotní přínosy nejsou jediným důvodem, proč kysané zelí konzumovat. Jeho typická navinulá chuť skvěle pozvedne méně výrazné pokrmy. Vyzkoušejte tento výborný slovenský recept a přesvědčte se sami.
Z výše uvedených ingrediencí připravíme 4 porce.
Směs na bezlepkové bramborové knedlíky raz dva smícháme s vodou. Důkladně promícháme. Těsto necháme na kuchyňské lince 15 minut odpočinout. Jeho konzistence bude taková, že když nakloníme mísu, bude jen pomalu stékat.
Dáme vařit vodu, do které přidáme špetku soli.
Přes „haluškové síto“ těsto postupně protlačujeme do hrnce s vroucí osolenou vodou. Pracujeme svižně, halušky jsou uvařené velmi rychle, poznáme to tak, že vyplavou na povrch.
Pokud nemáme haluškové síto či cedník, můžeme použít prkénko, to nakloníme nad vroucí vodu a odkrajujeme menší kousky těsta. Po každém odkrojení nejlépe sjedeme nožem až do vody, těsto se tak nebude na nůž lepit.
Uvařené halušky scedíme.
Na pánvi rozehřejeme sádlo. Špek i cibuli nakrájíme na kostičky. Kysané zelí necháme okapat a pokrájíme.
Špek vypečeme, na něm osmahneme cibuli. Pak přidáme pokrájené kysané zelí a důkladně prohřejeme.
Takto připravené zelí se špekem a cibulí smícháme s haluškami.