Perníčky
Bez lepku Bez sóji
Ingredience
Bezlepkové ingredience Adveni obsažené v receptu
Pracovní postup
Věděli jste, že původní receptura na perník se skládala pouze ze tří ingrediencí, a sice medu, mouky a pepře? A že právě pepř dal vzniknout slovu perník, původně peprník? Receptury na perník v průběhu doby zaznamenaly mnoho obměn a takzvané perníkové koření dnes obsahuje mnoho jednotlivých druhů, překvapivě pepř mezi nimi už ale nenajdete. Zato nechybí skořice, koriandr, fenykl, anýz, nové koření, badyán, hřebíček, muškátový květ i ořech a také zázvor. Perníkové koření, mouka a med jsou stále stěžejní ingredience, dále se dnes do těsta přidává cukr, máslo a vejce. Těsto na perníčky je třeba nechat odležet, díky tomu se i chuť koření naplno rozvine. Tradiční české Vánoce se bez medových perníčků neobejdou. A nejen Vánoce. Perníčky ve tvaru vajíček, zajíčků a kuřátek se pečou i na Velikonoce. Zdobená perníková srdce zase doprovází poutě a nejrůznější slavnosti po celé zemi. A z plátů perníků se skládají i složité perníkové chaloupky inspirované známou pohádkou. Následující recept patří k našim nejlepším vzorovým receptům. Okouzlí vás nejen vynikající chutí, ale i dlouhou trvanlivostí.
Směs BISCUITS & COOKIES (tzv. ŽLUTÁ) smícháme s moučkovým cukrem a v případě, že chceme perníčky hnědé, přidáme dvě lžíce kakaa.
Poté do sypké směsi zapracujeme studené máslo, vejce, med a koření. Hněteme, dokud se všechny přísady nespojí v hladké těsto.
Těsto zabalíme do potravinářské folie a uložíme minimálně na 24 hod do chladničky. Poté z těsta ukrojíme ⅓, prohněteme na pomoučeném vále a vyválíme na plát silný cca 3 mm. Vykrajujeme libovolné tvary a klademe je na plech vyložený pečicím papírem. Mezi perníčky ponecháváme větší rozestupy. Takto postupujeme, dokud nezpracujeme celou dávku těsta.
Vykrájené perníčky potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme asi 10 minut v troubě rozehřáté na 170 ºC dozlatova.
Z výše uvedených ingrediencí upečeme zhruba 40 perníčků střední velikosti.