RECEPTY ADVENI

Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka

Bez lepku Bez mléka Bez vajec Bez sóji

Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka
Kaštanová mouka 250 g
Hlavní přísada
Kaštanová mouka 250 g
Beáta Vörösová

Autor receptu

Píšu blog Veselé Borůvky o paleo / bezlepkové kuchyni a životním stylu.

Ingredience

Bezlepkové ingredience Adveni obsažené v receptu

Pracovní postup

Doteď jsem pečivo neřešila. Párkrát jsem dala šanci mandlovým houskám, ale nebyl to úspěch s ovací. Mandle a ořechy jsou báječné do buchty, ale samotné do slaného pečiva… nevím, není to ideální řešení.

Proto nebylo na blogu tolik receptů na pečivo, vynucený kompromis nemám ráda. Revoluční housky a jogurtový chleba jsou jediné, které nám opravdu chutnají, a nemáme z nich pocit, že je to náhražka něčeho. Ale není to klasické pečivo, uznávám…

Vše má svůj čas a nakonec jsme se dopracovali k lepším výsledkům. Moje představa byla taková, že bych chtěla pečivo „celozrnné chuti“ a ať je měkké. Chtěla jsem taky pečivo bez vajec a mléčných výrobků. Experimentů bylo několik a konečně vám můžu představit výsledek, na který jsem hrdá :)

Začneme přípravou: psyllium zalijeme vlažnou vodou a necháme přes noc odpočívat. Do rána se vytvoří hustý gel, který bude základním pojivem housek. Všechny suché ingredience důkladně smícháme a zapracujeme je do gelu. Vytvoří se nám lepkavá elastická hmota, kterou rozkrojíme na šest porcí a vytvarujeme placaté a kulaté housky (výška cca 1,5 cm). Poskládáme je na plech s pečícím papírem (já ho raději vymažu i máslem) a pečeme v troubě 45 minut na 180 °C na horkovzdušné funkci. 

Když jsou hotové, hezky nakynou a jsou měkké. A teď přijde zkouška trpělivosti, musíte je nechat úplně vychladnout. Já je totiž několikrát rozkrájela i horké a byla jsem akorát rozčílená. Když jsou ještě čerstvé, uvnitř jsou gumové, lepkavé, jako nedopečené. 

Poznámka

Housky jsou menší, ale díky nutričně hodnotným surovinám dobře zasytí. Chutnají, jak jsem přesně chtěla, jako celozrnné pečivo. Díky kaštanové mouce se chuť zjemňuje. Hodí se především jako pečivo na obložené housky.

  • recept Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka
  • recept Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka
  • recept Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka
  • recept Bezlepkové housky chia-kaštany-lněné semínka